Stor Perde Yıkamak İçin Nasıl Çıkarılır?

Stor perdeyi çıkarmak bazen içinden çıkılmaz hal alabilir. Gerek yıkamak için gerekse taşınma aşamasında perdenizi çıkarmanız gerekebilir. Stor perdenizi pratik bir şekilde hiç zahmete girmeden nasıl çıkaracağınızı anlatmaya çalışacağız.

Stor Perdeyi Mekanizmasından Çıkarmak

Piyasada onlarca çeşit stor perde vardır. Bu makalemizde en sık kullanılan klasik stor perdeyi çıkarma yönteminden bahsedeceğiz. Öncelikle stor perdeyi ne için sökeceğiniz önemlidir. Yıkamak için çıkaracaksanız komple mekanizma ile birlikte sökmeniz gerekirken storu başka amaç için çıkaracaksanız cırt cırt yapışkanından çıkarabilirsiniz.

Komple kaldırdıktan sonra stor perdeyi montaj aparatını bir tornavida ile yukarıya ittirin. Montaj aparatından kurtulan stor aşağı düşecektir. Düşmemesi için storu sıkı tutmanız gerekir. Böylece storu mekanizması ile birlikte çıkarmış olursunuz.

  • Öncelikle stor perdeyi yukarı doğru zinciri vasıtasıyla kaldırın.
  • Bir merdiven yardımıyla stor perdeyi sökmek için basamaklarına çıkın
  • Bir tornavida ile mekanizmayı tutan aparatı yukarı doğru ittirin.
  • Bu işlemi storu tutan tüm aparatlar için tekrarlayın.
  • Eğer storunuz uzun ise mutlaka birisinden yardım alın. Stor ağır olacağı için aparata zarar verebilir.

Stor Perdeyi Cırtından Sökme:

Bir diğer stor çıkarma yöntemi de storu cırt cırt yapışkanından sökmektir. Bazı storlar tamir için, bazı storlar yıkanması için cırt cırt yapışkanından çıkarmak yeterli olabilir. Bu durumda mekanizmaya yapışık halde olan cırt cırtı yavaşça yerinden çıkarın. Stor olduğu gibi aşağıya inecektir.

Storu çıkarma işlemlerini yaparken dikkat etmelisiniz, çünkü stor tamiri gerektiren bir durum meydana gelebilir ki bunu hiç kimse istemez.

Diğer Stor Perde Çıkarma Yöntemleri:

4 Farklı storun çıkarılma şeklini aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

  • Rulo içinde makaralı storlar: Baştaki makarayı çevirerek pimin içeri girmesini sağlayın ve storu çıkarın. Takarken yine makarayı çevirerek storu yerine ittirin.
  • Duvar montajlı storlar: Genelde duvar tipi storlar bu şekilde raya oturtulur. Çıkarmak için yukarı kaldırmanız yeterlidir.
  • Yarım tur çevirmeli stor mekanizması: Storu hafifçe çevirin ve yana doğru itin. Böylece stor boşa çıkacaktır. Montajı yaparken tersini yapın. Yana itin ve storun milinin yerine oturmasını sağlayın.
  • Kilitli stor mekanizması: Storun başındaki kilidi parmağınızla itin ve storun boşa çıkmasını sağlayın. Takarken de yine kilidi itin ve yuvasına oturmasını sağlayın.

Görüldüğü gibi stor perdeyi yıkamak için çıkarma işlemi özellikle bilmeyenler için oldukça zahmetli bir iştir. İstanbul Stor Perde Yıkama ® firması olarak bizler stor yıkama hizmetimizde storları sizin yerinize bizler çıkararak sizi bu meşakkatli işten kurtarıyoruz. Tek yapmanız gereken bize ulaşmak. İstanbul’un neresinde olursanız olun bize bir telefonla ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz teklif alabilirsiniz:

Yazar: 

2012 yılından beri İstanbul'da sadece perde yıkama hizmeti vermekteyiz. Sektörde bir çok alanda öncü olarak katkı sağladık. Perde yıkama hizmeti ile birlikte perde tadilatı hizmeti ile perdenin temizliğinden bakımına kadar her alanda hizmetimiz vardır.