Stor Perde Yıkamak İçin Nasıl Çıkarılır?

Stor perdeyi çıkarmak bazen içinden çıkılmaz hal alabilir. Gerek yıkamak için gerekse taşınma aşamasında perdenizi çıkarmanız gerekebilir. Stor perdenizi pratik bir şekilde hiç zahmete girmeden nasıl çıkaracağınızı anlatmaya çalışacağız.

Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

Piyasada onlarca çeşit stor perde vardır. Bu makalemizde en sık kullanılan klasik stor perdeyi çıkarma yönteminden bahsedeceğiz. Öncelikle stor perdeyi ne için sökeceğiniz önemlidir. Yıkamak için çıkaracaksanız eğer stor perde cırt yapışkan ile mekanizmaya tutturulmuşsa cırtından çekerek sadece stor perdeyi çıkarabilirsiniz. Eğer mekanizmasından sökmeniz gerekiyorsa aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir.

stor perde çıkarma

Komple kaldırdıktan sonra stor perdeyi montaj aparatını bir tornavida ile yukarıya ittirin. Montaj aparatından kurtulan stor aşağı düşecektir. Düşmemesi için storu sıkı tutmanız gerekir. Böylece storu mekanizması ile birlikte çıkarmış olursunuz.

 • Öncelikle stor perdeyi yukarı doğru zinciri vasıtasıyla kaldırın.
 • Bir merdiven yardımıyla stor perdeyi sökmek için basamaklarına çıkın
 • Bir tornavida ile mekanizmayı tutan aparatı yukarı doğru ittirin.
 • Bu işlemi storu tutan tüm aparatlar için tekrarlayın.
 • Eğer storunuz uzun ise mutlaka birisinden yardım alın. Stor ağır olacağı için aparata zarar verebilir.

Stor Perdeyi Cırtından Sökme:

Bir diğer stor çıkarma yöntemi de storu cırt cırt yapışkanından sökmektir. Bazı storlar tamir için, bazı storlar yıkanması için cırt cırt yapışkanından çıkarmak yeterli olabilir. Bu durumda mekanizmaya yapışık halde olan cırt cırtı yavaşça yerinden çıkarın. Stor olduğu gibi aşağıya inecektir.

Storu çıkarma işlemlerini yaparken dikkat etmelisiniz, çünkü stor tamiri gerektiren bir durum meydana gelebilir ki bunu hiç kimse istemez.

Stor Perde Nasıl Sökülür?

Stor perdeyi sökmek için bir merdiven yardımı ile stor perdeye ulaşmanız gerekir. Daha sonra stor perde tavana aparat yardımı ile tutturulmuştur. Stor perdeyi sökmek için bu aparattan ayırmanız gerekir. bunun için bir tornavida ile aparatın tırnağını sağa veya sola iterek stor perdenin söküldüğünü göreceksiniz. Aynı işlemi diğer aparatlar için de yaparsanız stor perde komple sökülmüş olacaktır.

stor perde nasıl çıkarılır?

Diğer Stor Perde Çıkarma Yöntemleri:

4 Farklı storun çıkarılma şeklini aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

 • Rulo içinde makaralı storlar: Baştaki makarayı çevirerek pimin içeri girmesini sağlayın ve storu çıkarın. Takarken yine makarayı çevirerek storu yerine ittirin.
 • Duvar montajlı storlar: Genelde duvar tipi storlar bu şekilde raya oturtulur. Çıkarmak için yukarı kaldırmanız yeterlidir.
 • Yarım tur çevirmeli stor mekanizması: Storu hafifçe çevirin ve yana doğru itin. Böylece stor boşa çıkacaktır. Montajı yaparken tersini yapın. Yana itin ve storun milinin yerine oturmasını sağlayın.
 • Kilitli stor mekanizması: Storun başındaki kilidi parmağınızla itin ve storun boşa çıkmasını sağlayın. Takarken de yine kilidi itin ve yuvasına oturmasını sağlayın.

Görüldüğü gibi stor perdeyi yıkamak için çıkarma işlemi özellikle bilmeyenler için oldukça zahmetli bir iştir. İstanbul Stor Perde Yıkama ® firması olarak bizler stor yıkama hizmetimizde storları sizin yerinize bizler çıkararak sizi bu meşakkatli işten kurtarıyoruz. Tek yapmanız gereken bize ulaşmak. İstanbul’un neresinde olursanız olun bize bir telefonla ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz teklif alabilirsiniz:

Stor Perde Nasıl Takılır?

Stor perdeyi söktük peki nasıl takacağız? Biraz da stor perde nasıl takılır sorusuna cevap arayalım. Stor perde montajı, perde tipine ve montaj yapılacak yere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, stor perde montajı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Gerekli Malzemeler:

Stor perde
Aparatlar (duvara monte edilecek ise dübel, vida, perde braketi; tavana monte edilecek ise tavana monte aparat)
Matkap (duvara monte edilecek ise)
Tornavida
Adımlar:

 1. Ölçü Alma:

Perdeyi monte edeceğiniz pencerenin genişliğini ve yüksekliğini ölçün.
Stor perdenin genişliği, pencerenin genişliğinden en az 10 cm daha fazla olmalıdır.
Stor perdenin yüksekliği, pencerenin yüksekliğinden istediğiniz kadar fazla olabilir.

 1. Aparatların Yerleştirilmesi:

Duvara monte edilecek ise:
Perde braketi için uygun yerleri belirleyin.
Seviye kullanarak braketlerin düz olduğundan emin olun.
Matkap ile dübel deliklerini açın.
Dübelleri deliklere yerleştirin.
Vidalar ile braketleri duvara sabitleyin.
Tavana monte edilecek ise:
Tavan aparatlarını uygun yerlere yerleştirin.
Vidalar ile aparatları tavana sabitleyin.

 1. Perdeyi Takma:

Stor perdenin arkasındaki mekanizmayı brakete veya tavana monte aparata takın.
Perdenin zincirini veya kordonunu mekanizmaya takın.
Perdeyi aşağı indirin ve düzgün bir şekilde asılı olduğundan emin olun.

 1. Perdeyi Ayarlama:

Perdenin yukarı ve aşağı hareketini kontrol edin.
Gerekirse perdeyi mekanizmadan çıkararak zincir veya kordon ayarını yapın.
Perdenin tam olarak istediğiniz şekilde açılıp kapandığından emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Zebra perde nasıl çıkarılır?

Zebra perdenin mekanizması stor perdenin mekanizması ile aynıdır. Tornavida yardımı ile mekanizmanın tavana sılan tırnağı hafif yana çekerek zebra perde boşa çıkar. Aynı işlemi diğer tırnak veya tırnaklar için yaparsanız zebra perdenin tamamen boşa çıktığını göreceksiniz.

Mekanizmalı perde nasıl çıkarılır?

Mekanizmalı perdeler tavana montaj aparatı ile tutturulmuştur. Bu aparat tornavida ile sağa veya sola hareket ettirilerek perdenin aparattan ayrılması sağlanır. Bu işlemi diğer aparatlar için de yaparsanız mekanizmalı perde boşa düşecektir.

İkili stor perde nasıl çıkarılır?

İkili stor perde tavana montaj aparatı ile tutturulmuştur. İkili stor perdeyi çıkarmak için aparatı mekanizmadan ayırmanız yeterlidir. Bunun için düz uçlu bir tornavida ile aparatın tırnağını sağa sola hareket ettirmeniz yeterlidir. Böylece ikili perde aparattan ayrılacak ve perde boşa çıkacaktır. Diğer aparatlar için de işlemi tekrarlarsanız iliki perdeniz sökülmüş olur.

Yazar: 

2012 yılından beri İstanbul'da sadece perde yıkama hizmeti vermekteyiz. Sektörde bir çok alanda öncü olarak katkı sağladık. Perde yıkama hizmeti ile birlikte perde tadilatı hizmeti ile perdenin temizliğinden bakımına kadar her alanda hizmetimiz vardır.