Stor Perdenin Tarihçesi

Perdenin tarihi az çok bilinse de Stor perdenin tarihi çok da bilinmemektedir. Perdenin Roma İmparatorluğu zamanında kullanıldığı tahmin edilmektedir. Ancak stor perdenin kullanımına ilişkin belirgin bir tarih veya zaman dilimi söylemek zordur. Sadece tahminler üzerinden bilgi verilmektedir. Bakınız: wikipedia, novatex, britannica.

Stor perdeler 20. yüzyılda karşımıza çıkan sıkça kullanılan ve oldukça kullanışlı dekoratif perde çeşididir. Her ne kadar 16.17. yy’da kullanıldığı söylense de net bir zaman dilimi yoktur. Olynthus, Pompeii ve Herculaneum gibi kazı alanlarındaki çalışmalarda önemli bilgilere ulaşılmıştır. Klasik antik devirde odaları birbirinden ayırmak için kullanıldığı düşünülmektedir. 2. ve 6. yüzyıllardan kalan mozaikler sütunlar üzerindeki kemerlerden perde sarkıtıldığını göstermektedir (wikipedia )

Son yıllarda stor perdenin kullanımı hızla artmıştır. Bunun en büyük nedeni dekoratif olmasıdır. Özellikle iş yerlerinde ortamın havasını daha güzelleştirmektedir. Bu durum temizliğini de önemli oranda dikkat etmeyi gerektirir. Zira kirli bir stor perdeyi kimse kullanmak istemez ve gelen misafirlerinin de bu görüntüyü görmesini istemez.

Stor Perdenin Temizlenmesi

Stor perdelerin yılda bir kere yıkanması hem ömrünü uzatır hem de temiz kalmasını sağlar. Mutlaka profesyonel firmaları tercih etmenizi öneririz. Yoksa stor perdeyi son kez görmüş olabilirsiniz.

Yazar: 

2012 yılından beri İstanbul'da sadece perde yıkama hizmeti vermekteyiz. Sektörde bir çok alanda öncü olarak katkı sağladık. Perde yıkama hizmeti ile birlikte perde tadilatı hizmeti ile perdenin temizliğinden bakımına kadar her alanda hizmetimiz vardır.