Perdeler Nasıl Beyazlar? Sararmış Perdeleri Beyazlatma Yöntemleri

Bembeyaz perdeler evleri süsleyen ve evin dekorunu tamamlayan perdelerdir. Özellikle ev hanımları perdelerin sürekli beyaz kalmasını ister. Ancak zamanla bembeyaz perdeler sararır, rengi solar ve grileşerek kirli bir görünüme kavuşur. Mutfak perdeleri en basit örnektir hele ki ocağa yakın ise bir kaç ayda bir yıkanması gerekir. Ancak bu da zamanla perdenin ilk günkü renginden hayli uzaklaşması anlamına gelir. Peki tül perde olsun diğer perdeler olsun ilk günkü bembeyaz görünümüne nasıl kavuşturacağız? İşte tam da bu sorunun cevabını bu yazımızda sizlere bir uzman gözüyle pratik bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Perdeler Nasıl Beyazlatılır?

Yıkama öncesi ve sonrası beyazlatılmış perde
Yıkama öncesi ve sonrası beyazlatılmış perde

Tül perdeleri en etkili beyazlatmak için çamaşır makinede yıkayabilirsiniz. Ancak zamanla bu işlem de maalesef perdenin dokusuna işleyerek grileşmesine veya sararmasına neden olacaktır. Bir de günümüzde perdelerin beyazdan çok krem rengi tercih edilmesi var ki krem rengi perdeyi beyazlatmak da ayrı bir sorun olmaktadır. Stor perde yıkama konusunda uzman olan firmamız deneyimlerimizle kanıtlanmış, ev ortamında perdelerinizi nasıl beyazlatacağınızı anlatmaya çalışacağız. Öyleyse maddeler halinde perdeleri uzman gözüyle beyazlatma yöntemlerine geçelim:

Buradaki perde beyazlatma yöntemleri tavsiye niteliğindedir. Her perde kumaşında aynı sonucu alamayabilirsiniz hatta perdenize zarar gelebilir. Perdenin kullanım talimatına uymanız çok önemlidir. Firmamız bu konuda sorumluluk kabul etmez. Bir çok ev hanımı tarafından uygulanmış ve olumlu sonuç alınmış yöntemlerdir:

1- Piyasada satılan deterjanları kullanabilirsiniz.

Özellikle tül perdeler için piyasada satılan perde deterjanları mevcuttur. Bu tür deterjanları tercih edebilirsiniz. Bunun için alacağınız deterjanı makinenin gözüne uygun miktarda koyarak 30 °’de yıkayın. Sonuç gayet tatmin edici olacaktır. Ancak bazen tam anlamıyla beyazlatmayabilir. Aşağıda tam olarak nasıl beyazlatacağınıza değineceğiz. Deterjan kullanmadan da perdelerinizi beyazlatabileceğinizi biliyor musunuz?

2- Perdelerinizi şeker, kabartma tozu, karbonat ile yıkayın!

Tül perdelerinizi yıkarken çamaşır makinesinin içine 3-4 adet küp şeker koyun ve yıkayın. Perdenin kumaşına göre yıkama sıcaklığını da biraz artırabilirsiniz. Önerimiz 30 °’dir. Şeker ile birlikte az miktar karbonat veya kabartma tozu kullanabilirsiniz ki etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Sonuca siz de gerçekten şaşıracaksınız. Bir çok yerde karşınıza çıkmıştır mutlaka şeker ile yıkama işlemini. Artık siz de bu yöntemi kullanarak beyaz perdelere kavuşacaksınız. Perdeleri küp veya toz şeker ile yıkamak bir çok kişinin bildiği yöntem olabilir ancak denemeyenler için önereceğimiz bir formüldür.

Şeker bulaşik makinesi tableti karbonat ile perde beyazlatma
Şeker bulaşik makinesi tableti karbonat ile perde beyazlatma

3- Ev ortamında perdeleri bulaşık makinesi tableti ile yıkamayı deneyin

Bir başka yöntem de bulaşık makinesi tabletleridir. Perdelerinizi çamaşır makinesine koyarken perdelerin arasına bir tane tablet bulaşık deterjanı koyarak perde yıkama programında veya sentetikler programında ön yıkamalı olarak yıkayın. Çıkan sonuca siz de şaşıracaksınız. Gerçekten beyaz bir perde için bu yöntem de etkili bir çözümdür.

4- Perdelerinizi sirkeyle yıkamayı deneyin.

Bir başka evde perde beyazlatma yöntemlerinden birisi de sirke kullanımıdır. Sirke doğal asit içerdiği için perde beyazlatmada kullanılan yöntemlerden birisidir. Makinenin deterjan bölümüne koyacağınız biraz sirke yardımıyla perdelerin beyazladığını göreceksiniz. Sirke bir çok yiyecekten üretilmektedir ve güçlü bir asitik ve dezenfektan özelliği vardır. Bir çok yerde temizlik için rahatlıkla kullanılmaktadır.

Sirke ile perde beyazlatma
Sirke ile perde beyazlatma

5- Beyaz perdeler için çamaşır suyu kullanımı

Bu yöntemde sadece beyaz perdelerde kullanımı uygundur. Zira krem rengi veya başka renkteki perdelerde çamaşır suyu kullanımı perdenin rengini bozacaktır. Makinenin deterjan gözüne koyacağınız çamaşır suyu da pırıl pırıl perdeler için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Ancak burada hatırlatmadan geçemeyeceğiz. Perdenizin bozulmaması için önce az miktarda daha sonra biraz artırarak denemenizi öneriyoruz.

Perdeler Neden Sararır ve Rengi Griye Döner?

Perde beyazlatmak için bir kaç yöntem söyledikten sonra, perdeleri kirleten etkenleri de minimumda tutmalıyız.

 • Dışarıdan gelen hava kirliliği,
 • Kalorifer izi,
 • Toz, duman, yakınlardaki inşaatın tozu,
 • Caddeye yakın evlerde, egzoz dumanı,
 • Restoran/kafeye yakın evlerde aşırı yemek kokusu,
 • Mutfaktaki yemek buharından dolayı sararan perdeler.

Bu gibi bir çok nedeni göz önünde bulundurursanız perdenizi daha uzun süre temiz kullanabilirsiniz. Bize gelen sorulardan birisi de perdelerin kaç derecede yıkanacağıdır:

Tül Perdeler Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

Genelde çamaşır makinelerinde perde yıkama programı 30 ° tavsiye edilir. 30 ° perdenizin kalitesine, kirine göre değişebilir. Bazı durumlarda tül perdeleri 40 ° yıkamak etkili bir sonuç elde etmek için kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu noktada önemli olan kumaşın dokusu ve perdenize zarar vermeyecek ısıda yıkanmasıdır. Eğer daha yüksek derecede yıkayacak olursanız perdenin kumaşı zarar görebilir ve daha da kırışık olacaktır. Dolayısıyla en sık kullanılan derece 30° ‘dir.

Perdeleri Beyazlatma İpuçları:

Perdeleri kar beyazı gibi bembeyaz yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını da şu şekilde listeledik:

 • Bazı ev hanımları perdeleri beyazlatmak için soda kullanmaktadır. İnatçı lekeler için gayet etkili sonuç alabileceğiniz bu yöntemi deneyebilirsiniz.
 • Diğer bir ipucu ise kaya tuzu kullanımıdır. Perdelerinizi ortalama 12 saat boyunca kaya tuzu bulunan sulu suda beklettikten sonra normal şekilde makinede yıkayabilirsiniz. Sonuç oldukça şaşırtıcı olacaktır.
 • Arap sabunu da yıllar boyunca temizlik için kullanılan en saf deterjanlardan birisidir. Arap sabunu kullanarak yıkayacağınız perdeler bembeyaz çıkacaktır.

Grileşen Perdelerin Beyazlatılması

Perdeler yukarıdaki saydığımız perdelerin sararma nedenlerinden dolayı bir şekilde grileşebilir, rengi koyuya doğru değişik, hiç istenmeyen renge dönebilir. Bu durum özellikle ev hanımları için gerçekten can sıkıcı bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak aslında çok da zor değil. O güzel pırıl pırıl perdenizi eski haline getirmek istemez misiniz ? Gelin grileşen tül perdeleri veya güneşliklerinizi nasıl beyazlatabileceğinize bakalım:

 • Grileşen perdelerin beyazlatılması için ilk önereceğimiz yöntem elbette profesyonel destek almanız. İyi bir perde yıkama firmasından alacağınız destek ile pırıl pırıl perdelerinize kavuşabilirsiniz.
 • Grileşen güneşlik veya tül perdeleriniz için ikinci yöntem ise profesyonel deterjan kullanımı olacaktır. Piyasada satılan sadece perde yıkamada kullanılan deterjanlar size yardımcı olacaktır.
 • Grileşen perdeler için önereceğimiz son yöntem ise sorunu kaynağında çözmeniz. Eğer sigara içiliyorsa yasaklamak, mutfak için her yemekte mutlaka aspiratörü açmak. Dışarıdan rüzgarla gelecek toz için rüzgarlı havalarda pencereyi açmamak gibi çözümler sıralayabiliriz.

Perde yıkama uzmanında bonus bilgiler:

Pırıl pırıl perdelere kavuşmak zor değil
Pırıl pırıl perdelere kavuşmak zor değil


Perde temizliği konusunda uzman bir firma olarak, yukarıda halk arasında sıkça kullanılan yöntemleri ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık. Her ne kadar sıkça kullanılan yöntemler olsa da dikkatli hareket etmek ve perdenize zarar vermeden beyazlatmak önemlidir. Bu noktada bir çok firma ücretsiz servisi ve ücretsiz fiyat teklifi gibi avantajlarla perde yıkama hizmeti vermektedir. Yukarıdaki saydığımız zahmetli yöntemlerle uğraşmak istemeyenler de uygun gördükleri bir firmadan destek alarak zahmetsizce perdelerini yıkatabilmektedir.

Pırıl pırıl, bembeyaz perdeler için odanızda kullanacağınız beyaz ışık da perdenizi daha beyaz gösterecektir. Sarı veya gün ışığı renginde olan ışıklar beyaz ışığa göre perdeleri daha koyu gösterecektir. Ayrıca perde tercih ederken krem rengine yakın bir renkte seçerseniz beyaz renkteki bir perdeye göre daha temiz görüneceğinden kullanım açısından da daha kullanışlı olacaktır.

Netice olarak dilimizin döndüğünce ev ortamında perdelerinizi bir çok yöntemle beyazlatabilirsiniz. Ancak yıllar boyunca kullandığınız perdelerin dokusunda oluşacak renk değişimleri ne yapsanız da ilk günkü görünümüne kavuşmayacaktır. Bu durumda perdeyi yenilemekten başka çare kalmamış demektir.

Yazar: 

2012 yılından beri İstanbul'da sadece perde yıkama hizmeti vermekteyiz. Sektörde bir çok alanda öncü olarak katkı sağladık. Perde yıkama hizmeti ile birlikte perde tadilatı hizmeti ile perdenin temizliğinden bakımına kadar her alanda hizmetimiz vardır.