Stor Perde Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Stor perdeyi çamaşır makinesinde yıkama

Stor perdeler, evlerimizdeki pencerelerde kullanılan popüler perdelerdendir. Yıllardır evlerimizi süsleyen stor perdelerinizin ömrünü uzatmak için temizliğine dikkat etmelisiniz. Kumaşları ve yapısı nedeniyle perdenin doğru bir şekilde yıkanması önemlidir. Bu nedenle, stor perdelerinizi evinizdeki çamaşır makinesinde nasıl yıkayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Stor perdenizi çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız ilk soracağınız soru; stor perdem çamaşır makinesinde yıkamaya uygun mu ? sorusu olacaktır.

Stor perdeler çamaşır makinesinde yıkamaya uygun mudur?

Bu soruyu mutlaka stor perdenizi satın almadan önce satıcı firmaya sormanız gerekir. Çok beğendiğiniz yüksek meblağlar ödediğiniz stor perdenizin yanlış yıkama sonucu bozulmasını kimse istemez. Dolayısıyla stor perdenizin çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanmayacağını bilmeniz bu noktada önem arz etmektedir.

Bir çok stor perde kumaşı çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir. Kumaşın sert oluşu, en küçük bir kırışmada kumaşın bozulmasına neden olabilir. Bazı stor perde kumaşları da makinede yıkamaya uygundur. Evde stor perde yıkanır mı? başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz. Bu durumda yıkama işlemine geçebilirsiniz:

Bu yazıda, stor perde çamaşır makinesinde nasıl yıkanır sorusuna yanıt vererek, adım adım stor perdelerinizi nasıl yıkayabileceğinizi anlatacağız.

Malzemeler:

  • Stor perdeler
  • Yıkama deterjanı
  • Leke çıkarıcı (isteğe bağlı)
  • Yumuşatıcı (isteğe bağlı)
  • Çamaşır makinesi

1- Stor perdelerinizi çıkartın ve makinenizde yıkamadan önce hazırlayın. Perdelerinizi toz, kir ve diğer kalıntılardan arındırmak için hafifçe fırçalayın. Bu adımı atlamayın, çünkü makineye girmeden önce perdelerdeki toz ve kirlerin temizlenmesi önemlidir.

2- Yıkama Deterjanını Hazırlayın: Stor perdelerinizi yıkamak için deterjanınızı hazırlayın. Genellikle yıkama deterjanı yeterli olacaktır, ancak perdelerinizde lekeler varsa, leke çıkarıcı da kullanabilirsiniz. Ayrıca, yumuşatıcı kullanarak perdelerinizi daha yumuşak ve esnek hale getirebilirsiniz. Stor perdelerin temizliğinde püf noktalarını da göz önünde bulundurarak yıkama işlemine devam edebilirisiniz.

3- Stor Perdeleri Yıkama Makinesine Yerleştirin: Stor perdelerinizi çamaşır makinesine yerleştirin. Eğer perdeleriniz çok büyük ise, birkaç parça halinde yıkayabilirsiniz. Perdelerinizi makineye dikkatli bir şekilde yerleştirin ve mümkün olduğunca buruşuk olmamasına özen gösterin. Makinenizin kapasitesine uygun bir şekilde yıkama yapmanız önemlidir. Çamaşır makinesinin hassas yıkama programını seçin ve sıcaklığını 30-40 °C aralığını seçin.

4- Yıkama Programını Seçin: Stor perdelerinizi yıkama makinesine yerleştirdikten sonra, uygun yıkama programını seçin. Genellikle perdeler için uygun olan hassas veya kısa programları tercih edebilirsiniz. Yıkama programını seçerken, perdelerinizin yapısına uygun olmasına ve sıcaklık ayarını doğru bir şekilde ayarlamaya dikkat edin.

5- Stor Perdeleri Kurutun: Stor perdelerinizi yıkama çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra, makineden çıkartın ve hafifçe sıkın. Perdelerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamalısınız, çünkü bu perdenin kumaşının renklerinin solmasına neden olabilir. En iyi seçenek, perdelerinizi doğal bir şekilde kurutmaktır. Bunun için, perdelerinizi hemen asarak kurumasını sağlayın. Stor perdeleri asma işlemini yaparken mümkün olduğunca kırışık olmamasına dikkat edin. Bu ütüleme aşamasında size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Sonuç olarak, stor perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkamak oldukça kolaydır. Perdelerinizin yapısına uygun yıkama programı seçmek ve doğru deterjanı kullanmak çok önemlidir. Perdelerinizi yıkamadan önce hazırlayın ve yıkadıktan sonra doğal bir şekilde kurutun. Bu adımları takip ederek, stor perdelerinizi kolayca temizleyebilir ve yeni gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz. Elbette bu uzun zahmetli işlemleri yapmak yerine profesyonel destek de alabilirsiniz. İstanbul Stor Perde Yıkama® firması stor perdeleriniz için ücretsiz fiyat teklifi vermektedir. Tek yapmanız gereken stor perdenizin ebatlarını ve cinsini söylemek. En uygun fiyata uzman ellerde yıkatmak için iletişime geçebilirsiniz.

Uzman Görüşü: Stor perdelerin çamaşır makinesinde yıkanması büyük risk oluşturmaktadır. Genel olarak stor perdeler çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elbet istisnalar olmaktadır. Ancak uzman görüşü olarak tavsiyemiz stor perdelerinizi uzman kişilere teslim etmek olacaktır.

Yazar: 

2012 yılından beri İstanbul'da sadece perde yıkama hizmeti vermekteyiz. Sektörde bir çok alanda öncü olarak katkı sağladık. Perde yıkama hizmeti ile birlikte perde tadilatı hizmeti ile perdenin temizliğinden bakımına kadar her alanda hizmetimiz vardır.