Stor Perde Temizliği

Stor perde temizliği nasıl olmalıdır, ev ve ofislerde stor temizliğinde dikkat edilecek hususlar ve iyi bir stor temizliği için püf noktaları sizler için bu makalede açıklamaya çalıştık. Bildiğiniz gibi  storlar artık bir çok mekanda kullanılmaktadır. Pratikliği ile de ön plana çıkan bu perdelerin temizliği de bir o kadar önemlidir. Firmamız İstanbul Stor Perde Yıkama, tecrübesine de dayanarak perde temizliğinin en püf noktalarını açıklamaya çalışmıştır.

0212 450 01 34
Arayın Storlarınızı Profesyonel Bir Şekilde Temizleyelim

stor perde temizliği

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Daha stor alırken bir çok kişi bu soru ile karşı karşıya gelmekte ve satıcıya bu soruyu sormaktadır. Her ne kadar evlerde basit temizlik yöntemleri olsa da kalıcı bir temizlik için iprofesyonel bir firma ile çalışmalısınız. Klasik perdelerden en büyük farkı bildiğiniz gibi mekanizmalı olmaladırıdır. Mekanizmasından zarar vermeden sökümeli yıkandıktan sonra kurutulmalı ve yerine monte edilmelidir. Şimdi sırayla bu işlemleri açıklamaya çalışalım:

 • Öncelikle storu mekanizmasından dikkatli bir şekilde sökülmelidir.
 • Sökülen perdenin kumaşına göre yıkama işlemi belirlenmeli ve o yönde işlem yapılmalıdır.
 • Elde, makinede, tam otmatik makinede yıkama işlemi titiz bir şekilde yapılır. Bakınız: Stor perde yıkama
 • En önemli nokta perdenin zarar görmemesidir ve dikkat edilmesi çok önemlidir.
 • Yıkama aşamasında kullanılan deterjan mutlaka stor perdeye uygun seçilmelidir.
 • Yıkama işleminden sonra bol su ile durulanmalı ki perde kısa zamanda tozları üzerine çekmesin.
 • İşlem bittikten sonra storlar kurutma odalarında güneş görmeden kurutulmalıdır.
 • Son olarak kontrol edilen storlar paketlenerek servise hazır hale getirilir.

Bu işlemleri profesyonel bir firma cüzi bir miktara yapmaktadır. Evde bu işlemi yapmaya çalışmanız hem zaman kaybına hem de perdenizin zarar görmesine neden olabilir. Alttaki resimde fabrikamızda temizlenen bir stor perde görülmektedir. Yıkama öncesi kullanılmayacak derece kirli olan neredeyse çöpe atılacak bu perde yıkama sonrası kirlerden eser kalmamış bir şekilde kullanıma hazır hale gelmiştir.

Stor Perde Temizliğinde Kumaşın Cinsi

Storların temizliğinde önemli etkenlerden birisi de kumaşın cinsidir. Bir çok perde polyester iplikten üretilmektedir. Buna karşı pamuk ve keten karışımı perdeler de mevcuttur. Hal böyle olunca her kumaşın yıkama işlemi aynı olmamaktadır. Özellikle apre kaplamalı storlar vardır ki büyük dikkat istemektedir. Günümüzde stor üretiminde kaliteden çok görsellik ön plana çıktığı için bir çok iplik türünde storlar üretilmektedir. Yıkama işlemini her ne kadar satıcılar açıklasa da çok çeşitli iplik türleri hakkında yeteri kadar bilgileri olmayabilir. Bu aşamada profesyonel bir firma ile çalışmanız perdenin ömrü açısından büyük önem taşımaktadır.

stor perde kumaşı

Stor perde temizlğinde püf noktalar

Temizlik esnasında bir kaç püf noktası sizi yıkama işleminden sorna hüsrana uğramaktan koruyacaktır.

 1. Perdeye zarar vermeden sökme,
 2. Yıkama işleminde mutlaka perdeye uygun şampuan/deterjan kullanımı,
 3. Son olarak perde yıkarken kumaşı katlamadan dikkatli bir şekilde yıkama. Bu püf noktalara dikkat ederseniz sorunsuz bir perde temizliği elde etmiş plursunuz.

Firmamız İstanbul Stor Perde Yıkama uzun geçmişi ile her çeşit perdenizi garantili olarak yıkamaktadır. Uzman personelimiz adresinize gelir ve mekanizmasından dikkatlice alarak paketli bir şekilde teslim alır. Yıkama sonrası paketli bir şekilde adrese getirerek, yerlerine asmaktadır. En değerli zamanınız size kalırken hijyenin de tadını çıkarmış olursunuz.

Ev, Ofis, Mağaza, Dükkanlarda Kullanılan Storların Temizliği

Stor perdelerin bir çok kullanım alanı vardır. En sık olarak ev ve ofisler karşımıza çıksa da, mağazalar, lokantalar, yurtlar gibi geniş bir kullanım alanı vardır. Bu tür ortamlarda stor temizliği için pratik bir kaç yöntem uygulayabilirsiniz. Öncelikle ortamı ne kadar temiz tutarsanız storları temizliği de uzamaktadır. Sık sık ortamı elektrikli süpürge ile (sulu olanları öneririz) süpürmeli ortamı temiz tutulmalıdır. Bunun yanında storlara yakın devrilebilecek eşyaları (çiçek, akvaryum, şamdan vs.)uzak tutmanız yine stor temizliği için önemlidir. Oldu ki istem dışı storlarınız kirlendi, dert etmenize gerek yok. Firmamız acil ihtiyaçlarınız için de özel servis hizmeti sunmakta ve sizi perdesiz günlerce beklemek zorunda bırakmamaktadır.

 ev ofis mağazada stor perde temizliği

Zebra Perde Nasıl Temizlenir?

Temizlenmesi en zor perdelerden birisi de zebra perdelerdir. Zebra perdelerin kumaşları bildiğiniz gibi bir tül ve normal kumaş olarak iki çeşiti de aynı anda kullanılmaktadır. Böylece zebra görünümü alan bu perdeler genelde mutfaklarda kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda özellikle ofizlere ayrı renk katan bu perdeler sıklıkla kullanılır olmuştur. Zebra perde temziliğinde en önemli etken kullanılan deterjan/şampuandır. İyi bir deterjan seçilmeli ki perdeye zarar vermesin. Mekanizmasından sökülen perdeler yıkama için makineye veya uygun bir ortamda yıkama işlemi yapılır. Kumaşın katlanmaması yine önemlidir. Kuruması için kapalı odalarda kurutulur ve servise hazır hale gelir. Ayrıntılı bilgi için bakınız: Zebra Perde Yıkama

zebra perde nasıl temizlenir

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül perdelerin temizliğinde perdeyi alırken satıcının verdiği talimatlara uymanız perde temizliğinde önem arz eder. Eğer bu imkan yoksa önerimiz profesyonel firmalardan destek almanızdır. Kimse perdelerin yıkama esnasında bozulmasını istemez. Firma olarak önereceğimiz husus ise şu; tül perdelerinizi zarar vermeden yerlerinden sökün, sökülen perdenin kumaşı yıkama işlemi için çok önelidir. Bazı kumaş sinsleri çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanırken bazıları ise sadece kuru temizleme yapılarak temizlenir. Bunu dikkat ederek yıkama işlemi uygun deterjan ile yapılır. Yıkama sonrası kuruması için perdenin kırışmadan asılması, gerekirse hafif gerdirilmesi ütüleme aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Tül perdelerinizi firmamız ilk günkü parlak görünümüne kavuşturmaktadır.

Yazar: 

2012 yılından beri İstanbul'da sadece perde yıkama hizmeti vermekteyiz. Sektörde bir çok alanda öncü olarak katkı sağladık. Perde yıkama hizmeti ile birlikte perde tadilatı hizmeti ile perdenin temizliğinden bakımına kadar her alanda hizmetimiz vardır.

Bir cevap yazın