Stor Perde

Stor Perde Nedir

Stor perde ve zebra perde mekanizmalı ve motorlu aparatlardan oluşan bir perde sistemidir. Savaş yıllarında dünyada birçok ülkede karartma amaçlı kullanılmış olan stor perdeler günümüzde de çeşitli kullanım alanları ile çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çağdaş ve modern mekanların vazgeçilmez dekorasyon ürünü olarak yaşamımızda yerini almıştır. Stor perdeler kullanım alanlarına göre değişik desen, renk ve ebatlarda kullanılarak evlerde ve mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen sistemli bir perde çeşididir

stor perde

Yukarıdaki resimde klasik bir stor perde görülmektedir. 2 silindir mekanizmaya sarılan perdeler minyatür zincirler vasıtası ile yukarı aşağı hareket ettirilir. İyi bir stor perde yıkama firması bu resimdeki perde ve tüm çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olmak zorundadır ki iyi bir temizlik yapabilsin. Firmamız bu konuda personeline eğitimler vermekte ve perdenizin zarar görmemesi için ne gerekiyorsa yerine getirmektedir.

Stor perdeler bundan böyle diğer perdelerin yanında modern yapısıyla yerini almıştır. Metrelerce kumaş kullanarak evlerde ve iş yerlerinde duvarlardan duvara yapılan perdelere gerek kalmamıştır. Stor perdeyle yalnız kapatmak istediğiniz yer kadar kumaş kullanarak ekonomik, şık ve rahat kullanımıyla değişik ortamlar oluşturabilirsiniz.
Stor perde yıkama, kullanımı ve tamiri en kolay mekanizmalı perdedir. Stor perdelerim ömürleri kullanım şartlarına göre değişiklik gösterir.

Stor Perdenin bakımı nasıl yapılır?

Temiz ve tozsuz mekanlarda doğru kullanıldığında ömürleri 10 yıla kadar çıkabilir. Genelde ofis-büro perdesi olarak bilinse de, yeni tasarım, kaliteli ve şık duruşuyla evlerde daha çok kullanılmaktadır. Stor perdelerde çok sayıda renk ve kumaş seçeneği vardır. Stor perde kumaşları ham kumaş değildir. Üzerinde bayanların işleme ve dantellerinde kullandığı, sertleştirici madde olan kolanın sanayi tipi olan, apre vardır. Apre işleminde kumaş, pvc akrilik bir maddeyle kaplanır. Bu sertleştirme işleminin yapılmasının sebebi ise, stor perde ruloya sarılırken, sağa – sola yalpalamamasını sağlamasıdır.

Stor Perde Çeşitleri

Stor perdeler fantazi çeşitleriyle de ayrıca gruplara ayrılır. Stor perdelerin ev ortamlarına uyarlanmasında bir takım el işi uygulamaları eşliğinde stor perde eteğinde bazı işlemeler yapılarak stor perdeye farklı güzellikler katmıştır. Bunlar, etek oymalı sutaşı uygulaması yani stor perde eteğinde farklı kesim şekilleri uygulaması, rustik sistemi, stor perde eteğine ahşap veya metal bir rustik çubuğun geçirilerek uygulanması, ayrıca el işi göz nuru bir uygulama olan beyaz el işi uygulaması, yaklaşık 40 farklı motifle, tamamı geleneksel Türk motifleri olan stor perdelerin eteğinde başka bir hayat bulmuş ve kullanıldığı mekanlara daha farklı güzellik katmıştır. Stor perdeler eteklerinde el örgüsü dantel, saçak, ponpon, boncuk ve taş uygulamaları ev ortamlarında kullanılmasına çok fazla imkan sağlamıştır.

stor perde çeşitleri

Stor Perde hakkında bilgiler:

Stor perdeler, farklı nitelikte kumaşlardan yapılabilir, ışık geçirmeyen karartma özelliği olan kumaştan, transparan tül, güneş ışıklarını filtre eden screen kumaşlardan, polyester, pamuk, akrilik, alüminyum folyolu hijyen, kir tutmayan yıkaması kolay kumaşlardan olduğu gibi hasırdan rulo biçiminde olanı da vardır. Genellikle ihtiyaca yönelik kumaş seçenekleri tercih edildiği gibi mimari, dekorasyon amaçlı uygulamalarda vazgeçilmez bir malzeme olup kullanıldığı mekanlara çok farklılık katan bir perde türüdür. Stor perde alırken kesinlikle amacınıza uygun olan kumaşları özellikle tercih etmelisiniz. Stor perdelerde mekanizma sistemi olarak yaylı manuel, zincirli mekanik sistem, uzaktan kumandalı sistemler uygulanabilmektedir.